ترا من چشم در راهم
از دیار سرسبز لاویج مقدم سبزتان را گرامی میداریم  

رژیم غذایی مخصوص پایین آوردن کلسترول خون

 رفتن دنبال رژیم های غذایی لاغری، عضله سازی، جلوگیری از پوکی استخوان، پیش گیرنده از سرطان، و از این قبیل خیلی خوب است، اما یک رژیم غذایی خیلی مهم دیگر هم وجود دارد که خیلی از افراد باید حتماً در نظر داشته باشند: رژیم غذایی مخصوص پایین آوردن کلسترول.

این روزها که مصرف غذاهای فست فود در کشور ما خیلی زیاد شده است، به دنبال آن سطح کلسترول بد خون در بدن بالا می رود و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی بیشتر می شود. اگر می خواهید بدنی سالم داشته باشید، باید حتماً رژیم غذایی پایین آورنده کلسترول را رعایت کنید.

برای کسی که رژیم غذایی پایین آورنده کلسترول را دنبال می کند، مصرف چربی های اشباع باید در پایین ترین حد باشد. این چربی ها در انواع مختلفی از موادغذایی، چه فراورده ای و چه غیرفراورده ای، یافت می شود.

مسئله دیگری که اکثر مردم آنرا نادیده می گیرند، نقش مصرف کربوهیدرات بر سطح کلسترول شماست. البته مصرف کربوهیدرات برای بدن شما ضروری است، چون در نبود آن مشکلات دیگری برای بدن پیش می آید.

کربوهیدرات های ساده و تصفیه شده، مثل قند و شکر، شهد ذرت، شکلات و آبنبات، شیرینی، و سیریال های فراورده ای، با تاثیری که بر انسولین خون می گذارند، سطح کلسترول خون را دچار مشکل می کنند.

کربوهیدرات های پیچیده از طرف دیگر، به پایین آوردن سطح کلسترول کمک می کنند. دلیل آن این است که این نوع کربوهیدرات ها منبع بسیار خوبی از فیبر هستند که به خارج کردن کلسترول از بدن از طریق جریان خون کمک می کنند و همچنین از خوردن سایر مواد غذایی که حاوی چربی اشباع بالایی است، جلوگیری به عمل می آورد.

ببینیم سطح کلسترول سالم چیست و در رژیم های پایین آورنده کلسترول از چه غذاهایی باید استفاده کنید.

سطح کلسترول سالم در بدن

انجام چک آپ های مرتب و آزمایش کلسترول برای حفظ سلامت آن در بدن اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر سطح کلسترول شما در حد  ناسالمی باشد، باید فوراً برای پایین آوردن آن اقدام کنید.

اگر هیچ سابقه خانوادگی از این مشکل نداشته باشید، باید هر 5 سال یکبار سطح کلسترول خونتان را آزمایش کنید. داشتن سابقه خانوادگی یا اضافه وزن زیاد به این معناست که باید بیشتر آزمایش کلسترول را انجام دهید.

در بهترین حالت، سطح کلسترول خونتان باید پایین تر از 180 باشد، که بین 180 تا 199 قابل قبول است. اگر این مقدار به 200 تا 219 برسد، سطح کلسترول خون شما در مرز بالا قرار دارد و اگر بالاتر از 220 باشد حتماً باید سریعاً رژیم های غذایی پایین آورنده کلسترول را آغاز کنید.

اگر بخواهیم به هر یک از انواع کلسترول جداگانه نگاه کنیم، لیپـوپروتئین بــا چگالی بالا (HDL) نوعی از کلسترول خوب است و اگر پایین تر از 35 باشد، مقدار آن خیلی پایین بوده و اگر بین 36 تا 50 باشد، قابل قبول و اگر بالاتر از 50 باشد عالی است.

لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL) نوع بد کلسترول است که اگر پایین تر از 130 باشد، عالی، اگر بین 131 تا 159 باشد در مرز بالا و اگر بالاتر از 160 باشد بسیار بالا خواهد بود.

شناختن این دو نوع کلسترول اهمیت زیادی دارد چون به طرز قابل توجهی بر وضعیت سلامتی شما تاثیر می گذارد. کلسترول HDL از حملات قلبی جلوگیری می کند و کلسترول را از طریق رگ های خونی به کبد می رساند که در آنجا دفع می شود.

کلسترول LDL در بدن می چرخد و می تواند در دیواره داخلی رگ های خونی جمع شود. این مسئله ایجاد پلاک می کند که باعث می شود قابلیت انعطاف رگ ها کمتر شود. اگر این مسئله به همین شیوه ادامه یابد، شما در معرض حملات قلبی یا سکته قرار خواهید گرفت.

مواد غذایی مفید برای پایین آوردن سطح کلسترول

اولین مسئله مهم در رژیم های پایین آورنده کلسترول این است که تمرکز اصلی شما باید بر مصرف میوه ها، سبزیجات و حبوبات کامل باشد. این مواد، ویتامین ها و آنتی اکسیدان های لازم را برای شما فراهم می آورد و مقدار چربی و کالری هم در آنها کمتر است که به کنترل وزنتان کمک می کند.

وزن مسئله مهم دیگری است که با بالا بودن کلسترول مشکل ساز می شود؛ پایین آوردن وزن یا جلوگیری از اضافه شدن وزن نیز در وضعیت کلسترول خونتان اهمیت زیادی دارد.

انتخاب کربوهیدرات ها

وقتی نوبت به انتخاب کربوهیدرات می رسد، جو دوسر از جمله موادی است که باید حتماً در رژیم غذایی خود بگنجانید چون حاوی مقدار زیادی فیبر محلول است که کلسترولی که مصرف می کنید را در روده جذب می کند.

انتخاب های خوب دیگر می تواند لوبیا قرمز، کلم بروکسل یا کلم فندقی، سیب، گلابی، جو و آلو باشد.

به میوه هایی که در این رژیم شما قید شما توجه داشته باشید و هر بیشتر ا آنها در رژیم خود بگنجانید. مثلاً زغال اخته حاوی آنتی اکسیدانی پایین آورنده کلسترول است که باید به طور مرتب مورد استفاده قرار گیرد.

انتخاب پروتئین


در انتخاب منبع پروتئینی که می خواهید در رژیم غذایی خود بگنجانید، باید حتماً مراقب میزان مصرف گوشت قرمز خود باشید. گوشت قرمز حاوی مقدار بالایی چربی اشباع است و درنتیجه باید از کم چرب ترین قسمت های آن استفاده کنید.

بعلاوه، برای پایین آوردن مقدار کلسترول خون، باید اسید چرب امگا 3 را در رژیم غذایی خود داشته باشید. مصرف 3 تا 6 گرم در روز برای شما کافی است و بهترین منابع آن بذر کتان، گردو، ماهی سالمون، روغن کانولا و سویا، ماهی اسقومری، شاه ماهی، و ساردین می باشد.

در صحبت از کلسترول، مصرف تخم مرغ کمی بحث انگیز است. یک عدد تخم مرغ بزرگ چیزی در حدود 213 میلیگرم کلسترول در خود دارد و برای آندسته از افرادیکه مراقب مصرف کلسترول خود هستند، توصیه می شود که مقدار کلسترول مصرفی روزانه خود را 300 میلیگرم یا پایینتر نگه دارند. اگر در سایر قسمت های رژیم غذاییتان می توانید مصرف کلسترول را در حد صفر یا پایینترین حد نگه دارید، می توانید روزانه یک عدد تخم مرغ بخورید—اما باید به دقت مراقب سایر چیزهایی که مصرف می کنید باشید.

انتخاب چربی


آخرین جنبه رژیم غذایی شما انتخاب چربی های مصرفیتان است. همانطور که در مقدمه این مقاله ذکر کردیم، چربی های اشباع از جمله موادی هستند که باید به دقت مراقب مصرف آن باشید، همچنین محصولاتی که حاوی چربی ترنس هستند.

از جمله موادغذایی که حاوی این نوع چربی هستند می توان به روغن های گیاهی، موادغذایی سرخ شده، کره، جگر، شیرینیجات، بیسکویت و سایر موادغذایی فزودنی. اشاره کرد.

درعوض می توانید از منابع چربی های غیراشباع مونو یا پلی استفاده کنید که بهترین منبع آنها روغن کافشه، کنجد، سویا، ذرت و آفتابگردان و همچنین همه انواع آجیل و دانه ها، روغن زیتون، روغن بادام زمینی و آوکادو می باشد.

بعلاوه، در مصرف آجیل سعی کنید از انواعی انتخاب کنید هنوز پوستشان رویشان است چون خواصی دارند که به پایین آوردن کلسترول کمک میکند.محدوده خطر

کلسترول همیشه با ترافیک مقایسه می شود که البته بی دلیل هم نیست. همه ما می دانیم که سیستم عروقی بدن ما شبیه به شبکه ای از جاده ها است و وقتی تصادفی رخ می دهد یا اتومبیلی خراب می شود، تراکم و ترافیکی که پشت آن پدید می آید روز همه را خراب می کند. این مسئله در بدن هم مصداق دارد، فقط اگر اتومبیلی که راه بندان ایجاد کرده است، برداشته نشود، سیستم جاده ها بسته می شود. چه رقم کلسترول شما در حوزه ناسالم باشد یا نباشد، خیلی خوب است که همیشه احتیاط کنید و انتخاب های سالمی در رژیم غذاییتان داشته باشید تا سطح کلسترول شما هیچوقت به مرحله خطرناک نرسد.

[ Mon 10 Nov 2008 ] [ 12:57 ] [ بابک علایی ]

اختلالات قلب

آنژین صدری(ANGINA PECTORIS):


درد قفسه سینه که به علت کاهش جریان خون و اکسیژن رســانی  به عضلات قلب پدید می آید. عضلات قلب توسط دو شـریـان کـرونـری(CRONARY) خـونـرسـانی می گـردنــد. چنانچه این شریان ها تــنگ وباریک گردند، با کاهش جریان خـون اکسیژن رسانی به عضلات قلب نیز کاهش می یابد. تـنـگ شـدن خـون عـمـدتـا بـه عـلت تـصلب شریان هـا و یا آتـرواسـکـلـروز(ATHEROSCLEROSIS) ایـجـاد می گـردد. در
ایــن حـالـت جـدار داخلی عـروق کـرونر تـوسط رسوب  پلاک چربی تنگ میگردد. دلایل تشدید کننده آنژین صدری شامل
موارد زیر است:
227
1- افزایش ضربان قلب پایدار.

2- کم خونی.

3- اختلالات دریچه های قلب.

4- هـیپرتروفی (افزایش حجم) عضـلات قــلب به علت پر
فشاری خون.

علایم آنژین صدری:
228

1- درد و ناراحتی در بخش میانی قفسه سینه.

2- درد ممکن است با تنگی نفس و تعریق همراه باشد.

3- احساس فشار، سفتی و فشرده شدن در قفسه سینه.

4- انتشار درد به گردن، فک، دندانها، شکم، گوشها، قسمت
فوقانی پشت، شانه ها، بازوی چپ و یا هر دو بازوی چپ وراست.

5- احساس کرختی و سنگینی در بازو، شانه، آرنج و قسمتهای انتهایی دست.(خصوصا دست چپ)

6- احساس خفگی و سوزش در گلو.

آغازگرهای آنژین صدری:

1- فعالیت های جسمی مانند بالارفتن از پله، بالا رفتن از سر بالایی، ورزش، حمل کردن اشیاء و غیره (به علت افزایش نیاز عضلات قلب به اکسیژن)

2- واکنشهای هیجانی شدید نظیر خشم و هیجانزدگی.

3- مصرف غذاهای پر حجم وسنگین.

4- سرما و گرمای شدید.

5- تغییر ناگهانی در ارتفاع.

آنژین صدری ناپایدار:

آنژین صدری معمولا پس از فعالیت جسمی ایجاد و پس از استراحت بیمار فروکش میکند. اما آنژین ناپایدار که حملات غیر قابل پیش بینی یکی از مشخصات آن است، فرد بدون انجام فعالیت جسمی و در حالت استراحت نیز دچار درد قفسه سینه میگردد. آنژین صدری نشانه آنست که یک ویا هر دو شریان کرونری بطور وخیمی تنگ گردیده و ریسک حمله قلبی در بیمار بالا است.

فاکتورهای ریسک (تشکیل پلاک در دیواره عروق):

1- رژیم غذایی حاوی کلسترول و چربیهای اشباع بالا.

2- پرفشاری خون.

3- استعمال سیگار.

4- چاقی و بی تحرکی.

5- دیابت کنترل نشده.

6- استرس.

7- ژنتیک و وراثت.

نکته:شیوع آنژین صدری در مردان بالای 35 سال و زنان پس از سن یائسگی بیشتر میباشد.

روشهای تشخیصی:

1- تست ورزش: ثبت فعالیت قلب توسط دستگاه الکتروکاردیوگرام(ECG) هنگامی که بیمار روی دوچرخه ثابت و یا دستگاه تردمیل(دو ثابت) در حال فعالیت است.

2- عکسبرداری توسط اشعه X: ابتدا یک لوله بلند، باریک و تو خالی موسوم به کاتتر(CATHETER) از طریق شریان کشاله ران به سمت قلب هدایت میگردد. هنگامی که کاتتر (سوند) به شریان های کرونر رسید رنگ خاصی (حاجب) به آن ناحیه تزریق میگردد. سپس به کمک اشعه X از شریانهای کرونر عکسبرداری گردیده و تنگی وانسداد آنها را شناسایی میکنند.

درمان آنژین صدری:

1- داروهای آسپرین، نیتراتها، مهار کننده های کانال کلسیم و بتا.

2- داروهای کاهنده کلسترول و پرفشاری خون.

3- تغییردر روش زندگی. ترک سیگار، کاهش وزن، افزایش تحرک، ورزش کردن، رژیم کم کلسترول و با چربیهای اشباع اندک.

4- عمل جراحی:

* آنژیوپلاستی(ANGIOPLASTY): در این جراحی کاتتر از طریق رگ کشاله ران و یا بازو به سمت شریانهای کرونری قلب به کمک مانیتور اشعه X هدایت میگردد. سپس یک بالن(بادکنک)(BALLOON) کوچک که به انتهای کاتتر متصل است به آرامی باد میگردد. باد شدن این بالن باعث اتساع و گشاد شدن رگ تنگ، و افزایش جریان خون به عضلات قلب میگردد. در انتها کاتتر و بالن خارج میگردند. عمل آنژیوپلاستی در 90 درصد بیماران با موفقیت همراه است. در 30-10 درصد بیماران احتمال دارد شریانهای کرونر مجددا تنگ شده و به حالت اول باز گردند. برای کاهش احتمال انسداد و تنگ شدن مجدد شریانهای کرونری از یک لوله مشبک موسوم به استنت(STENT) استفاده میگردد.استنت ها که از جنس استیل زنگ نزن ساخته شده اند،پس از بازگشایی شریان بوسیله کاتتر وبالن، در محل انسداد قرار داده میشوند.

229
* آنژیوپلاستی لیزری:در این روش در سر کاتتر لیزر تعبیه گردیده و سپس به سمت شریان کرونری قلب هدایت میگردد. سپس با تابش پرتوهای لیزر اکسایمر پلاک چربی شریان (بخار) برداشته می شود.

230


* جراحی بای پس(BYPASS SURGERY) : در این روش از یک رگ پیوندی، جریان خون طبیعی را برای عضلات قلب فراهم می آورند. در این روش  ورید پا و یا شریان بازو و یا داخل قفسه سینه برداشته شده و به جای شریان کرونر مسدود، پیوند زده میشود. به این طریق خون از رگ فرعی و میانبر به سوی عضلات قلب جریان می یابد.معمولا یک سر رگ پیوندی به شریان آئورت وسر دیگر به بخش زیرین انسداد ویا تنگی شریان کرونر پیوند زده می شود.حین عمل بای پس، جریان خون بدن به ماشین قلب وریه متصل میگردد.این دستگاه طی عمل جراحی،به عنوان قلب و ریه مصنوعی ،وظیفه اکسیژن رسانی به اعضای بدن را به عهده میگیرد.


231* آترکتومی (ATHERECTOMY): در این روش یک سیم بسیار نازک توسط کاتتر به سمت شریان کرونری قلب هدایت میگردد. سپس با بکار گیری یک مته الماس بسیار ریز پلاک دیواره داخلی شریان خرد و آسیاب می شود.232


اقدامات ضروری هنگام بروز آنژین صدری:

1- فعالیت بدنی را فورا متوقف کرده و فورا نشسته و یا دراز بکشید.

2- چنانچه از قبل دارویی برای بیماری شما تجویز شده آن را مصرف کنید. (مثل نیتروگلیسیرین)

3- به بیمار آرامش دهید.

4- تکمه های بیمار را باز کنید تا راحت تر نفس بکشد.

نکته: علایم آنژین صدری معمولا پس از 10 دقیقه برطرف میگردند. چنانچه علایم بیش از 10 دقیقه بطول انجامید به احتمال زیاد بیمار سکته کرده است.

نکته: در صورت افزایش دفعات و شدت حملات آنژین صدری و همراه شدن علایم آن  با احساس تهوع و سرگیجه فورا به پزشک مراجعه کنید.


تپش قلب(PALPITATION):

هنگامی که ضربان قلب بطور واضح و ناخواسته ای برای شخص قابل احساس میگردد، تپش قلب نامیده می شود.

علل تپش قلب:

1- اختلال در سیستم الکتریکی قلب.

2- فعالیت بدنی و یا استرس هیجانی.

3- مصرف محرکات همچون کافئین، نیکوتین(سیگار)، کوکائین، داروهای استنشاقی آسم و ریوی، داروهای درمان تیروئید.

4- اختلال هراس.

5- پر کاری غذه تیروئید.

6- تب.

7- کم خونی.

8- افزایش سریع  سطح آدرنالین.

تپش قلب معمولا در پی استرس، واکنشهای هیجانی، فعالیت جسمی و مصرف برخی مواد ایجاد و پس از رفع عامل، ناپدید میگردد. اما در صورتی که تپش قلب شما پایدار و یا با علایم زیر همراه بود حتما به پزشک مراجعه کنید:

1- سرگیجه.

2- درد قفسه سینه.

3- غش.


ضربان قلب نامنظم و یا آریتمی(ARRHYTHMIA):

هنگامی که ریتم ضربان قلب (به علت بی نظمی در پالسهای الکتریکی قلب) دچار نامنظمی میشود، آریتمی ایجاد می شود، که ضربان قلب کند تر، تند تر و یا دچار بینظمی میگردد.

علایم بی نظمی ضربان قلب:

نکته:ممکن است علایم خاصی نداشته باشد.

1- تند شدن ضربان قلب و داشتن تپش قلب.

2- درد قفسه سینه.

3- تنگی نفس.

4- سرگیجه و غش.

انواع آریتمی:

1- افزایش ضربان قلب و یا تاکی کاردی(TACHYCARDIA):هنگامی که ضربان قلب به بیش از  100 بار در دقیقه میرسد.تاکی کاردی به دو نوع بطنی وفوق بطنی تقسیم بندی می گردد. تاکی کاردی ویا تاکی آریتمی دو نوع است:

فیبریلاسیون بطنی(VENTRICULAR FIBRILLATION): به ضربان تند، نا هماهنگ و نا منظم بطنها اطلاق میگردد، که بطنها جای انقباض مرتعش شده و در عمل، پمپ خون توسط بطنها متوقف و یا بسیار ضعیف میشود. فیبریلاسیون بطنی خطرناک بوده و میتواند به ایست قلبی منجرگردد. برای درمان فیبریلاسیون بطنی از دستگاه  دیفیبریلاتور ((DEFIBRILLATOR استفاده میشود. این دستگاه نیز مانند ضربان ساز مصنوعی قلب زیر پوست کاشته شده و با ارسال شوکهای الکتریکی کنترل شده، به ضربان بطنها نظم میبخشد.

فیبریلاسیون دهلیزی(ATRIAL FIBRILLATION): در این حالت دهلیزها جای انقباض مرتعش میشوند.فیبریلاسیون دهلیزی موجب رکود خون در دهلیزها و تشکیل لخته خونی خواهد شد.چنانچه این لخته خون (آمبولی) به جریان خون راه یابد میتواند به سکته مغزی منجر گردد.

2- کاهش ضربان قلب ویا برادی کاردی(BRADYCRADIA): هنگامی که ضربان قلب به کمتر از 60 بار در دقیقه میرسد.

علل آریتمی:

1- قلب از 4 حفره تشکیل یافته است. با انقباض دیواره های قلب، خون میان این حفره ها و عروق جریان می یابد. این انقباضات توسط سیگنالهای الکتریکی از مرکز مولد ضربان موسوم به گره سینوسی دهلیزی منشاء گرفته و ضربان قلب شروع میشود. سپس موج انقباضی به گره دهلیزی بطنی و متعاقب آن به دسته تار هیس و الیاف پورکنژ انتشار می یابد. بر این اساس ابتدا دهلیزها منقبض شده و پس از یک مکث کوتاه بطنها منقبض میگردند. سرعت ضربان قلب نیز بوسیله تکانه های عصبی و هورمونهای خون کنترل میگردد. حال اختلال در هر کدام از موارد ذکر شده میتواند موجب آریتمی گردد.


233

2- بیماریها و اختلالات قلبی.

3- بیماریهای غدد درونریز از جمله غدد تیروئید و فوق کلیوی.

4- عدم تعادل در الکترولیتهای بدن (کلسیم، سدیم، پتاسیم و منیزیوم)

5- اثرات جانبی برخی داروها نظیر ادرار آورها (دیورتیک)، ضد افسردگی ها، و داروهای  گلودرد و سرماخودرگی که حاوی افدرین میباشند.

6- یکی از عوارض عمل جراحی قلب.

7- مصرف کوکائین، نیکوتین، کافئین و الکل.

8- فعالیت جسمی.

9- استرس و هیجانات.

10- پر کاری تیروئید.

فاکتورهای ریسک:

1-سن بالا.

2-وراثت.(مبتلا بودن پدر ویا مادر)

3-بیماریهای کرونری قلب.

4-پر فشاری خون.

5-دیابت.

6-چاقی.

7-اختلال وقفه تنفسی در حین خواب.

درمان آریتمی:

نکته:آریتمی خفیف به درمان نیاز ندارد اما درمان در نوع مزمن آن، و در افرادی که به دیگر مشکلات قلبی -عروقی دچار میباشد به قرار زیر است:

1-درمان دارویی.

2-جراحی قلب.

3- استفاده از دستگاه ضربان ساز مصنوعی قلب(PACEMAKER): این وسیله الکتریکی زیر پوست قفسه سینه در کنار استخوان ترقوه کاشته میشود، که به قلب کمک میکند تا ضربانهای منظمی را تولید کند. این دستگاه عمدتا در درمان برادی کاردی کاربرد دارد.
234


بلوک قلبی(HEART BLOCK):

وقتی ضربان قلب از گره سینوسی دهلیزی شروع میشود و به دهلیزها و گره دهلیزی بطنی انتشار می یابد اما به بطنها نمیرسد بلوک قلبی رخ میدهد. در این حالت بطنها از ضربان باز ایستاده و گردش خون متوقف میگردد. برای درمان این عارضه نیز از ضربان ساز قلب بهره می گیرند.

بیماری دریچه های قلب(HEART VALVE DISEASE):

قلب از 4 دریچه موسوم به دریچه های دولختی (میترال)، سه لختی (تریکوپسید)، سینی ریوی و سینی آئورتی تشکیل یافته است.

1- هنگامی که دریچه های قلب چنان تنگ میشوند که نمیتوانند بطور کامل باز شوند تنگی و یا (STENOSIS) ایجاد میگردد. استنوز به علت تجمع کلسیم در بافت دریچه ها ویا در پی تب روماتیسمی،که یک عارضه التهابی عفونت با باکتری استرپتوکوک بوده و بصورت گلودرد چرکی آغاز میشود، ایجاد میشود که به آن روماتیسم قلبیRheumatic Heart Disese)) اطلاق میگردد. روماتیسم قلبی باعث ایجاد زخم در بافت دریچه ها میگردد.

2- هنگامی که دریچه های قلب نتوانند بطور کامل بسته شوند و یک منفذ کوچک در آنها بوجود می آید، خون با سرعت در جهت مخالف طبیعی جریان می یابد که در اصطلاح پس زدن نامیده میشود.پس زدن  باعث افزایش فشار در قلب و یا ششها گردیده و در نهایت قلب بزرگ وضعیف شده و از کار می افتد.

درمان اختلالات دریچه های قلب با دارو و جراحی امکان پذیر است.پروتز دریچه های قلب ممکن است جای دریچه های معیوب بیمار پیوند زده شود.نارسایی احتقانی قلب(CONGESTIVE HEART FAILURE):

به کاهش ظرفیت پمپ کردن قلب که به علت ضعیف شدن انقباضات عضلات قلب پدید می آید، نارسایی احتقانی قلب اطلاق میگردد. این حالت موجب رکود و تجمع خون در قلب و وریدهای مجاور میگردد که تجمع آب (خیز) در ششها، پاها و شکم را در پی دارد. سیستم گردش خون قلب شامل گردش خون ریوی و عمومی میباشد. ابتدا خون فاقد اکسیژن از وریدها وارد دهلیز راست قلب شده وسپس به بطن چپ وارد و از آنجا به سمت ششها پمپ میگردد. خون اکسیژن دار از ششها وارد دهلیز چپ شده و سپس وارد بطن چپ میگردد. سپس خون اکسیژن دار از بطن چپ به شریانهای بدن پمپ میگردد.در نارسایی احتقانی قلب بطن ها بطور کامل تخلیه نمیشوند که این امر باعث افزایش فشار در دهلیزها و وریدهای مجاور میگردد. این خون تجمع یافته موجب ادم(خیز) در ششها، ارگانهای شکمی و پاها میگردد. با کاهش عملکرد کلیه ها (کاهش خونرسانی به کلیه ها)  دفع آب ونمک کاهش یافته و ایجاد ادم میگردد. همچنین با کاهش کارایی ششها تنگی نفس عارض میگردد.


235_1نکته: نارسایی احتقانی ممکن است سمت چپ و یا سمت راست و یا هر دو سمت قلب را درگیر کند. نارسایی سمت چپ قلب به تجمع آب در ششها و نارسایی سمت راست قلب به تجمع آب در پاها و شکم و بزرگ شدن کبد و تورم وریدهای گردن می انجامد. نارسایی سمت راست معمولا نتیجه نارسایی سمت چپ قلب میباشد.

نکته: نارسایی احتقانی سیستولیک به کاهش قدرت انقباض قلب و کاهش قدرت پمپ خون، و نارسایی احتقانی دیاستولیک به سفت بودن قلب هنگام شل شدن و کاهش دریافت خون حین پر شدن مجدد، گفته میشود.

علایم نارسایی احتقانی قلب:

1-احساس تنگی نفس بیش از معمول هنگام فعالیت بدنی و یا در حالت دراز کش.

2-تنگی نفس در هنگام استراحت و یا انجام فعالیت جسمی سبک.

3-خستگی عضلانی و ضعف.

4-تورم پاها و قوزک پا. و در موارد شدید تر تورم شکم.

5-سرفه و خس خس سینه ی  بدون علت.سرفه معمولا با خلط سفید ویا صورتی رنگ همراه است.

6-بی اشتهایی واحساس تهوع.

7-کاهش تمرکز وهوشیاری.

8-آریتمی ضربان قلب.

9-ممکن است تصور کنید مبتلا به سرماخوردگی،آنفلوآنزا و یا برونشیت گشته اید.

10-افزایش وزن به علت تجمع مایعات.

11-بزرگ شدن طحال و کبد.

12-ورم وریدهای گردن.

13-رنگ پریدگی ویا کبودی پوست.

علل نارسایی احتقانی قلب:

1-حملات قلبی (باعث تشکیل زخم در عضلات قلب میگردد)

2-پر فشاری خون.

3-بیماری شریانهای کرونر(تنگی ویا انسداد آنها)

4-نارسایی در دریچه های قلب(پس زنش)

5-ناهنجاریهای مادرزادی قلب.

6-آریتمی قلب.

7-پرکاری غده تیروئید.

8-ورم عضله قلب(MYOCARDITIS):عفونتهای باکتریایی ویا ویروسی باعث آماس عضله قلب میگردد.

9-هر عاملی که باعث افزایش ضخامت عضلات قلب گردد.

10-ضعیف شدن والتهاب عضلات قلب.کاهش قدرت انقباض ویا متسع شدن ناکافی هنگام استراحت حفره های قلب ،که  عامل آن میتواند عفونتها،مصرف الکل،کوکائین وبرخی داروهای شیمی درمانی باشد.

فاکتورهای ریسک:

1-آنمی(کم خونی)

2-پرفشاری خون.

3-آریتمی.

4-دیابت.

5-وقفه تنفسی هنگام خواب.

6-عفونتها.

7-مصرف زیاد نمک و الکل.

8-بیماریهای کلیوی و ریوی.

9-بارداری.

10-استعمال سیگار.

11-بی تحرکی.

12-چاقی.

13-رژیم غذایی پر چرب.

درمان نارسایی احتقانی قلب:

1-درمان دارویی(ادرار آورها،مهارکننده های بتا و کانال کلسیم،دیژیتال،گشاد کننده های رگ)

2-تغییر در سبک زندگی:ورزش کردن منظم،رژیم کم چربی و کم نمک،عدم مصرف الکل وکافئین،ترک سیگار،کاهش وزن،استراحت کافی،کاهش استرس،تزریق واکسن آنفلوآنزا و ذات الریه.

3-جراحی(ترمیم ویا تعویض دریچه های قلب،عمل جراحی بای پس ویا پیوند قلب) .

[ Sun 9 Nov 2008 ] [ 12:54 ] [ بابک علایی ]
 
 
 نوعی بیماری انگلی مشترک بین انسان و دام است که توسط تک یاخته ای بنام toxoplasma gondii ایجاد می شود این تک یاخته اساساً انگل گربه ها است ولی در بین سایر حیوانات و پرندگان سرتاسر دنیا نیز انتشار دارد . اواوسیت عفونت زای این انگل در روده میزبان اصلی گربه سانان تشکیل شده و حیوانات دیگر از جمله انسان بالغ این اواوسیت به بیماری مبتلا میگردند توکسوپلاسما گونده ای به سه فرم :1-تروفوزوئیت 2-کیست 3-اواوسیت وجود دارد:

 تروفوزوئیت ها به تمام سلولهای پستانداران به استثنای گلبولهای قرمز بدون هسته هجوم می آورند و در هنگام مرحله حاد ومزمن بیماری توکسوپلاسموز در نسوج بدن یافت میشوند -کیستها در سلولهای نسوج میزبان تشکیل میشوند و در انتقال بیماری حائز اهمیت هستند زیرا ممکن است در نسوج بدن حیوانات مبتلا وجود داشته باشند و توسط گوشتخواران بلعیده شوند و از این راه بیماری توکسوپلاسموز به انسان و حیوانات گوشتخوار منتقل شود .اواوسیت ها فقط در بافت پوششی روده گربه سانان یافت میشوند و از طریق مدفوع به بیرون راه پیدا میکنند . اواوسیت های دفع شده ابتدا غیر هاگدار و غیر بیماریزا هستند . و طی یک تا پنج روز بسته به شرایط هاگدار و بیماریزا میشوند . انسان به دو گونه به این بیماری مبتلا میشود: 1-بصورت اکتسابی :که در بالغین گاه هیچ گونه علامتی را ندارد و گاه به اشکال بسیار متنوع از یک تب خفیف گرفته تا درگیری اعصاب ،مغز ؛ریه ؛قلب و چشم و غیره متفاوت است. 2-نوع مادر زادی است که مهمترین خطر آن سقط جنین یا زایمان زودرس است . منشا این عفونت معمولا آلودگی مادر در زمان بارداری است البته گاه آلودگی قبل از بارداری به عنوان منشا عفونت قلمداد میشود .عوارض حاصله متنوع بوده و از عفونت بدون نشانه تا اختلالات شدید چشمی و مغزی و نها یتاً سقط را شامل میشود.

راههای انتقال: 1-خوردن گوشت حاوی کیست بصورت نیم پخته یا گوشت خام (این تک یاخته تحت تاثیر نمک و حرارت درحین مراحل فرآیند تهیه و تولید گوشت قرمز مورد مصرف انسان از بین می رود) 2-مصرف شیر تازه بز:ابتلا، به این بیماری از طریق مصرف شیر خام بز گزارش شده است و بنابراین شیر بز بایستی قبل از مصرف پاستوریزه شود. 3-مصرف تخم مرغ خام یا نیم پز :توکسوپلاسما با هدفهای مختلف از تخم های حاصل از مرغان فاقد علائم بالینی جدا شده است و به این دلیل تخم مرغهای خام یا نیم پز می توانند از منابع مهم آلودگی شدد انسان به توکسوپلاسموز باشد.4-مصرف آب و غذای آلوده به مدفوع گربه: تماس مستقیم یا مصرف هر گونه مواد غذایی که با مدفوع گربه آلوده باشد ممکن است منجر به بلع اواوسیت ها در انسان شود انتقال اواوسیتها به مواد غذای ممکن است توسط حشرات هم انجام شود. 5-انتقال از طریق جفت:وقتی مادران باردار در جریان حاملگی مبتلا به توکسوپلاسموز می شوند عوامل توکسوپلاسما به جنین منتقل میگردد. توکسوپلاسما گوندئی در نسوج جفت تکثیر حاصل نموده و سپس به نسوج جنین گسترش می یابد اگر چه عفونت انتقالی از طریق جفت در هر مرحله از دوران آبستنی انسان ممکن است اتفاق افتد ولی شدت آلودگی توکسوپلاسموز در مادران باردار به هنگام ابتلا، در نیمه اول آبستنی بیشتر خواهد بود چنانچه زنی بیش از شش ماه قبل از حاملگی مبتلاء به توکسوپلاسموز شده باشد نوزاد وی دچار عفونت نخواهد شد و نیز اگر آلودگی کمتر از شش ماه قبل از حاملگی کسب شده باشد خطر انتقال عفونت به جنین فوق العاده کم است. لازم به ذکر است که آلودگی های قبلی مادر در دوران جوانی نیز به عنوان منشا عفونت قلمداد میشود. عوارض از عفونت بدون علامت ، سقط های خود به خودی ، تولد جنین مرده یا نارس و یا تولد نوزاد آلوده تا اختلالات شدید چشمی و مغزی و نها یتاً سقط را شامل میشود .

پیشگیری و کنترل: 1- دستها باید بطور کا ملا دقیق با آب و صابون پس از تماس با گوشت شسته شود 2- شیر آب دسمشویی ها ، چاقوها ؛ چرخ گوشت ها و سایروسایلی که با گوشت نپخته در ارتباط است بایستی با آب وصابون شستوشو داده شوند .زیرا مراحلی از سیر تکاملی انگل توکسوپلاسما گوندئی که در گوشت انجام می شود شرایطی را قراهم می آورد که به سادگی با آب و صابون از بین میروند .هر نوع گوشتی را با درجه حرارت حداقل 70درجه سانتیگراد پخته و سپس به مصرف رساند . زمان حاملگی بایستی از تماس با گربه ، خاک و گوشت خام پرهیز نمایید ظرف مدفوع گربه ها بایستی روزانه تخلیه شود و این کار با احتیات و دقت بایستی انجام شود و حتی المقدور توسط زنان باردار ین کار صورت نگیرد . در موقع باغبانی در حیاط یا باغچه بایستی افراد ا دستکش اسفاده کنند . زنان باردار باید از خطرات بیماری توکسو پلاسموز و نحوه انتقال آن به انسان آگاه باشند .اگر چه تماس با انگل برای هیچ گروهی توصیه نشده است ولی از نظر تئوریک تماس دختران قبل ار سن ازدواج میتواند با ایجاد ایمنی در آنان خطرات بالقوه بیماری را در دوران آبستنی منتفی سازد.

[ Wed 5 Nov 2008 ] [ 14:29 ] [ بابک علایی ]
آبگرم معدني لاويج
[ Wed 5 Nov 2008 ] [ 12:11 ] [ بابک علایی ]
Lavij 2652
[ Wed 5 Nov 2008 ] [ 12:6 ] [ بابک علایی ]
بنای تاریخی فیل سنگی لاویج
 
 یکی از افسانه های تاریخی که در میان مردم لاویج نور رواج دارد و پرده از یک اسطوره ی مذهبی بر می دارد این است که امام حسن(ع) به این دیار سفر کرده بود. این نکته در مضمون دوبیتی ای منسوب امیر پازواری نیز دیده می شود وآنچه در افواه جاری است شاید برگرفته از همین وبیتی باشد، یا این دو بیتی بر اساس این داستان سروده شده است:
دیارون بَوینین چه خار جائه لاویج   بی تش و کله آب گرمائه لاویج
فیل هندستون سنگِ سِیاهئَه لاویج      امام حسن(ع) مُعجز نِمائه لاویج
یاران ببینید لاویج چه جای خوبی است، بدون افروختگی آتش آبش گرم است. فیل هندوستان به سنگ سیاه تبدیل شده است، و این فیل سنگی معجزه ی امام حسن(ع) است»
این داستان را برخی از کهن سالان چنین نقل می کنند: روزگاری که امام حسن مجتبی(ع) به این دیار سفر کرده بود فیل عظیم الجثه ای از هندوستان آمده بود که موجب رعب و هراس عموم شد، امام حسن(ع) برای آن که فیل آزاری به مردم نرساند، با عصای امامت اشاره ای به فیل کرد و آن فیل به صورت یک تکه سنگ سیاه در آمد.
افسانه دیگری می گوید: روزی امام حسن (ع) از کنار خانه ای عبور می کرد، زنی را دید که مشغول پختن نان بود، امام از او قرصی نان درخاست می کند، ولی زن نمی پذیرد، امام انگشتری خود را عوض نان عرضه میکند، زن انگشتری را گرفته، آن را در کفه ی ترازو می گذارد و نان را در کفه ی دیگر، وقتی می بیند کفه ای که انگشتری در آن قرار دارد سنگین تر است با گذاشتن نان بشتر در کفه ی دیگر می خواهد هر دو را یکسان کند، ولی همچنان آن کفه سنگین تر است، از فروختن نان منصرف می شود، امام در حق او نفرین می کند، پس از آن در این مکان چشمه ی کوچکی از آبگرم پدید می آید که به « تنیرو» (taniro )معروف است.( در این باره اشاره خواهیم کرد)
در منابع و متون تاریخی، از جمله اخبار الطوال دینوری (متوفی283ه.ق) و تاریخ یعقوبی احمد ابن یعقوب (متوفی284ه.ق) که از قدیمی ترین تاریخ عمومی در بین منابع تاریخی اسلام است، از آمدن امام حسن (ع)به ایران ذکری نشده است، تنها " فتوح البلدان" بلاذری گزارش می دهد که امام حسن به ایران و به طبرستان و رویان آمد، بلاذری می نویسد:« گویند که عثمان بن عفان، سعید بن عاص بن امیه را در سال بست و نه هجری والی کوفه گردانید،...پس سعید به طبرستان رفت، گویند که حسن و حسین فرزندان علی بن ابی طالب علیهم السلام نیز با وی بودند»(1)
ابن اسفندیار و میر ظهیر الدین مرعشی نیز از آمدن امام حسن (ع) به آمل و مامطیر(بابل) سخن گفته اند، ظهیر الدین از ابن اسفندیار و به نظر می رسد ابن اسفندیار ازبلاذری روایت کرده باشد. برخی از پژوهندگان معاصر آمدن امام حسن(ع) را به مازندران مردود شمرده اند. (2) سپاهیان فاتح عرب هیچ گاه تا دوران اموی به سر زمین های طبرستان و رویان و دیلم دست نیافتند، و یا اینکه دست کم تا دوران خلافت عمر و عثمان به گرگان و قسمت محدودی از شرق طبرستان راه یافتند و در زمان خلافت معاویه، مصقله بن هبیره شیبانی به نواحی رویان وارد شد. ظهیر الدین می نویسد:« ابن مصقله در زمان معاویه با چهار هزار لشکر به طبرستان آمد و دو سال با فرخان اصفهبد طبرستان در مجادله و محاربه بود آخر الامر در کجور کشته شد و در قریه چهار سو مدفون است.

 مسلمان شدن مردم کوهستانی طبرستان و رویان و دیلم و حتی نواحی جاگه ای، بیشتر به وسیله ی داعیان علوی زیدی صورت گرفت و یک چندی مذهب زیدیه به وسیله آنان در طبرستان و دیلم رواج یافت.عامل دیگر گسترش اسلام و مذهب شیعه در منطقه، روی اوردن پناهنده شدن سادات علوی به این مناطق بود که در معرض کشتار و نفی بلد از سوی خلفا و حاکمان دست نشانده ی انها در قرون اولیه اسلامی قرار گرفته، به نواحی البرز هجرت کردند و در این مناطق نیز مورد تعقیب عمال خلفا قرار گرفته جایگاه امنی نیافتند و برخی نیز کشته شدند، نشانه ی این امر وجود امم زاده های متعددی است که در سراسر دو سوی البرز دیده می شود. در منطقه ی لاویج نور نیز مقبره ی چهار تن از سادات وجود دارد.

با توجه به آن چه گفته شد آیا می توان افسانه ی موجود در دو بیتی امیر را صحیح پنداشت؟ پاسخ به این پرسش نیاز به تاملی عمیق دارد. جالب آن است که این سنگواره به گونه ای نیست که هر کسی در ذهن خود آن را با شکل اصلی فیل تطبیق دهد این سنگواره کاملاً شکل یک فیل عظیم الجثه است که بر شکم خوابیدهف دارای خرطومی به شکل خرطوم فیل است، اگر چه قسمتی از آن را بنا به گفته مردم ، سودجویان شکسته اند.
حال باید پرسید اگر این سنگواره یک فیل واقعی بوده است و افسانهی موجود در دو بیتی را بپذیریم چگونه در این مکان قرار گرفته است؟ جایی که حتی اسبان چابک  سواران عرب نتوانسته اند به ان راه یابند بعید به نظر می رسد که چنبن فیل عظیم الجثه ای به آن جا راه یافته باشد و شرایط جغرافیایی و زیست گاهی این منطقه با توجه به کوهستانی بودن  آن مکان مناسبی برای زیست فیل نیست. به علاوه منشاء پیدایش چنین افسانه ای (حضور امام حسن (ع)در منطقه) شاید وجود سلدات علوی زادگانی است که به نقاط دور دست از جمله این مناطق گریخته اند، و مردم با مشاهده ی بزرگی و منش والا و به احترام کرامتشان، آنان را امام تصور کردند.

نکته شایان ذکر آن است که هر اسطوره ای رگه هایی از واقعیت را در خود دارد، شاید جابجایی شخصیت حسن بن زید علوی با امام حسن (ع) باشد. نکته دیگر اینکه اگر منظور از امام حسن(ع)در دو بیتی مورد نظر امام حسن عسگری هم باشد باز احتمال حضور ایشان با توجه به ایمکه در سامره تحت نظر بودند کاملاً منتفی است اگر چه مکان دفن نماینده ی ایشان، بنا به اقوال، در بلده ی نور باقی است.
بر این اساس شخصیتی که در این افسانه آمده شاید همان حسن بن زید باشد که بنا بر گزارش ابن اسفندیار و میر ظهیر الدین مرعشی و اولیاء الله آملی هنگامی که از مقابل سلیمان بن عبدالله حاکم طاهری در ساری برای اولین بار گریخته بود، تا لاویج رود آمده، و به احتمال  در ادامه مسیرش از لاویج نیز عبور کرد. ابن اسفندیار می نویسد « حسن بن زید به لاویج رود امد و مشورت طلبید از یاران خویش، و به او گفتند این جایگاه نکوست ...»(3) اولیاء الله آملی نوشته است: « داعی(حسن بن زید) به لاویج رود معسگر ساخت..».(4) مرعشی  می گوید: « بعد از چند روز داعی را از دیلمان و گیلان مدد رسید داعی از چالوس سوار شد و به خواجک (خاچک امروزی) نزول کرد سلیمان (ابن عبدالله طاهر) با اصفهبد (ملک الجبال قارن بن شهریار) به پای دشت آمد داعی به لاویجه رود معسگر ساخت.»(5)
افسانهی دیگری که در ارتباط با فیل سنگی وجود دارد و آن را معجزه ای منتسب به امام حسن(ع) جلوه می دهد « تنیرو» است. شکلی که شاید به مرور زمان بر اثر خروج آهک ها و گچ ها در کناره ی چشمه ی آبگرم به وجود امده آن را کاملاً شکل یک تنور ساخته است. تنور و محای که آب از آن فوران می کند در ارتفاع خاصی قرار گرفته است، این همه دقت اتفاقی در کار طبیعت خود عجیب است. نفرین کردن امام در حق زنی و نیز درخواست قرصی نان از آن زن که برخلاف طبع بلند و منش والا و منیع آن حضرت بوده، هم چنین آماده بودن ترازو برای وزن کردن نان همه گویای ان است که دریابیم اسطوره از چه لایه ی نازکی، نقب به تاریخ و واقعیت می زند و تمییز لایه ی ظریف بین افسانه و واقعیت چقدر دقیق و دشوار است.

 فرجام سخن، ماندگاری این سنگواره در زمانی بس طولانی است، اگر به تاریخ یا واقعه ای  که در این افسانه
آمده نگاه کنیم و یا پیدایی آن را به زمان سرودن دو بیتی منسوب به امیر پازواری بدانیم در هیچ یک از منابع تاریخ عمومی یا محلی نامی از این سنگواره ذکر نشده است. نگاهی دقیق تر به ان نشان می دهد که به احتمال در دوره هایی نه چندان دور به وسیله ی افراد تغییراتی یافتهف چنان که دیوار شکمی  و پشت آن با لایه ای از ساروج یا سنگ های سیمانی پوشش یافته است، و این برای جلوگیری از فرسایش طبیعی، یا برای جبران تخریب های ناشی از دستبردهای انسانی بوده، که به طمع یافتن گنج و دفینه ی موجود در آن، صورت گرفته است که در دل خویش راز های سر به مهری از تاریخ فرمانروایان و حاکمان را پنهان کرده است و نیز به دست همان فرمانروایان ساخته شده؛ اما این نکته همچنان باقی است که چرا تندیس موجودی را انتخاب کردند که هیچ ارتباطی با شرایط طبیعی و جغرافیایی منطقه ندارد و حتی ذهنیتی نامانوس دارد. آیا سنگواره طبیعی از گچ وآهک بوده با توجه به این که در کنار چشمه ی آبگرم قرار گرفته، و به دلیل شباهتش با فیل، فرمانروایان محلی ان را تکمیل کرده، به صورت سمبلی برای حکومت خود در آورده اند و در آن گنجینه های با ارزش خود را نهفته اند؟ می گویند اگر کسی بخواهد این سنگواره را خراب کند با حمله مارها و افعی ها روبه رو میشود، این حادثه چندین بار هم رخ داده است، این امر چه صحت داشته باشد چه نداشته باشد، سبب شده است که افراد به ندرت جرئت نزدیک شدن به آن را داشته باشند و بدین سبب سنگواره کمتر به وسیله عامل انسانی تخریب شده است. به هر حال این سنگواره را چه به صورت سمبل، دفینه، آرامگاه، یا سنگواره ای طبیعی از گچ و آهک تصور کنیم بی مبالغه باید گفت در حد خود شاهکاری سترگ، و زیباترین اثری است که به عنوان یادگاری از تاریخ، سبب ماندگاری هویت و حافظه تاریخ قومی و منطقه ای می تواند باشد، اگر چه منتسب کردن آن با معجزه ی یاد شده در دو بیتی امیر نمی تواند تطابق و سازگاری داشته باشد و این احتمال تقریباً منتفی است، شایسته است به دلیل اهمیتی که دارد، مورد شناسایی و توجه قرار گیرد.  در واقع این زیبایی وقتی کامل می شود و موجب شگفتی خواهد شد، که در نظر بگیریم این سنگواره در سرزمینی چون هند با افریقا به عنوان سمبل یا نماد وجود دارد چندان عجیب نمی نمود، اما در این منطقه علیرغم گسیختگی جغرافیایی با زیست گاه اصلی فیل و عدم پیوند این سمبل با فرهنگ بومی چه می کند، موجودی غریب با منطقه که بسیار زیبا و ساکت بر جایگاه خویش نشسته است و چون تصویری پروقار بر تابلوی این سرزمین نقش بسته است، چون تندیسی از غربت تاریخ است که رنج دورافتادگی از وطن مالوف را در سینه دارد و نگاهش تا دور دست ها چون دیرینگی های سرزمین رویان رازناک و اساطیری است.


پی نوشته ها:   

1. بلاذری ، احمدبن یحیی. فتوح البلدان( بخش مربوط به ایران) ترجمه ی آذرتاش آذرنوش. ص92.

2. کسروی ، احمد. مجموعه مقالات.
3. ابن اسفندیار. تاریخ طبرستان . ص234.
4. آملی، اولیاء الله. تاریخ رویان. به کوشش منوچهر ستوده. ص91.
5. مرعشی، میرظهیرالدین. تاریخ طبرستان و رویان و مازندران. به کوشش محمد حسین تسبیحی.ص133.

 دکتر صفر یوسفی
 ( دکترای تاریخ) 
                            
به نقل از http://lavij.blogfa.com/cat-3.aspx

[ Wed 5 Nov 2008 ] [ 11:37 ] [ بابک علایی ]

لاويج در روزنامه های ايران

سارا طالبي زاده  - نويسنده روزنامه ايران در تاريخ شماره 3834 ۲۰/۱۰/۸۶   صفحه يازده  (ايران زمين) با تيتری به نام اينجا لاويج است / قطعه اي از بهشت زميني به معرفی اين منطقه زيبا پرداخته است. نويسنده  مطالب خود را اين گونه شروع می کند « بين نور و آمل، وقتي كه جنگل هاي چمستان را از گذر پارك كشپل پشت سر مي گذاري، در پس گردنه آن كوه هاي سرسبز به آن روستاي محصور شده مي رسي كه در ميان كوه هاي پردرخت و زيبايي هايش به قدري بكر و پر ابهت است، كه احساس حقير بودن به تو دست مي دهد. و .....

مطلب بعدی خبری از روزنامه قدس با عنوان  ۱۶طرح گردشگري روستايي در مازندران اجرا مي شود با مطالبی شامل « نمازي با بيان اين كه گردشگري حق طبيعي و مسلم هر شهروند است و در كشور ما گردشگري روستايي سابقه چنداني ندارد، گفت: ۱۶ روستاي مازندران كه با هدف توسعه اكوتوريسم شناسايي شده اند شامل: گرسماسر رامسر، لاويج نور، امام زاده عبدا... آمل، آسيابسر بهشهر، فرح آباد ساري، دوهزار تنكابن، چپكرود جويبار، هندوكلاي آمل، آب اسك، ورسك، جواهرده رامسر، يوش نور، كندلوس چالوس، لاجيم سوادكوه، آبگرم لاريجان و كجور نوشهر مي باشند. و.... است این خبر در دوشنبه ۲۷شهریور ماه ۱۳۸۵ در خبرگزاری ها منتشر شد.

 عقيل امامي خبرنگار كيهان در ساري در تيتری با عنوان بهار زيبا در مازندران ديدني تر است به معرفی جاذبه های تفريحی اين استان می پردازد . نويسنده از  پارك جنگلي نور، كاخ تميشان، قلعه بلده، فيل سنگي، آبشار آب بري و آب معدني لاويج در نور، بقعه آقاشاد با لوزاهد، مجتمع سياحتي كندلوس، پارك جنگلي سي سنگان، و... هم ياد می کند.اين خبر در تاريخ يکشنبه 21 اسفند 1384-صفر 1427- 12 مارس 2006- سال شصت و چهارم-شماره 18475 روزنامه کيهان چاپ گرديد.

نگينى زيبا در دامنه البرز عنوان مطلبی است که در روزنامه ابرار شماره ۵۰۲۷ - ۱۷ ارديبهشت ۱۳۸۵ - ۹ ربيع الثانى ۱۴۲۷ - ۷ مى ۲۰۰۶  به چاپ رسيد. که به معرفی دو جاذبه زيبا در منطقه لاويج می پردازد.

* آبگرم معدني لاويج
اين آبگرم در روستاى لاويج در ۲۵كيلومترى جنوب چمستان در ميان دره هاى جنگلى و زيباى البرز قرار دارد. اين آبگرم به دليل خواص بالاى درمانى براى دردهاى استخوان و مفاصل و بيماريهاى پوستى همواره گردشگران زيادى را در تمام فصول به خود اختصاص داده است.
* بوستان جنگلى كشپل
اين بوستان در ابتداى جاده آسفالته لاويج در محور چمستان به آمل قرار دارد، حاشيه زيباى ساحل رودخانه لاويج رود، وجود چشمه هاى پرآب با گوارايى ويژه،امكانات نسبى اقامت و پارك بازى كودكان اين بوستان را به تفرجگاه مردم منطقه و مسافران غيربومى تبديل كرده است. 
 روزنامه ایران ِ تاریخ
دوشنبه ۳ بهمن ۱۳۸۴ در صفحه جوان خود به معرفی لاویج و سایت لاویج می پردازد تیترهای این صفحه امه ديما (چمستان كجاست) و آبگرم لاويج می باشد.

راه «لاويج» از ميان مه مى گذرد پنجشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۸۵ - ۱۴ ربيع الاول ۱۴۲۷

روزنامه ايران -  ايران زمين از ديگر مطالبی است که به معرفی منطقه مورد نظر می پردازد.

روزنامه سرمايه در شماره 512 1/5/86 -  صفحه سيزده (گردشگري) با تيتر سفر به بزرگ ترين پارك جنگلي خاورميانه از پارک جنگلی کشپل هم در کنار سيسنگان و پارک جنگلی نور ياد می کند.
  پارك جنگلي كشپل: در كيلومتري غرب شهر چمستان، در كنار رودخانه زيباي لاويج قرار گرفت كه به دليل وجود چشمه سارهاي متعدد و سالم سازي آن، زمين هاي ناهموار، درختان انبوه و تنومند پهن برگ، پارك كودك و... مكان مناسبي براي سپري كردن اوقات شما باشد.

[ Wed 5 Nov 2008 ] [ 11:15 ] [ بابک علایی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امکانات وب